Näringsdeklaration


Det är likvärdigt näringsinnehåll i samtliga soppor och mjölkdrinkar.

Innehållper 100 gper portionper 3 port  
Energi1552 kJ 367 Kcal667 kJ 158Kcal2002 kJ 473 Kcal  
Protein39.1 g16.8 g50.4 g  
Fett6.1 g2.6 g7.9 g  
Kolhydrat38.9 g16.7 g50.2 g  
Kostfiber4.3 g1.8 g5.5  
Innehållper 100 g% av RDA per 100 gper portionper 3 port.% av RDA per 3 port.
Vitamin A, ug825.0103355.01064.0133
Vitamin D, ug4.0801.75.2104
Vitamin E, mg9.0903.911.6116
Vitamin K, ug55.0 23.771.0 
Tiamin (vit B1), mg1.2860.51.5111
Riboflavin (vit B2), mg1.61000.72.1129
Folacin ug220.011095.0285142
Vitamin B12, ug2.32301.03.0300
Niacin, mg20.01118.625.8143
Vitamin B6, mg2.01000.92.6129
Pantotensyra, mg4.8802.16.2103
Biotin, ug100.06743.0129.086
Askorbinsyra (vit C), mg46.57820.060.0100
Kalcium (Ca), mg810101348.01045.0131
Fosfor (P), mg800100344.01032.0129
Magnesium (Mg), mg28093120.0360.0120
Järn (Fe), mg11.6835.015.0107
Zink (Zn), mg10.5704.513.590
Koppar (Cu), mg1.6 0.72.1 
Jod (I), ug116.07750.0150.0100
Mangan (Mn), mg2.0 0.92.6 
Krom (Cr), ug48,0 20.662.0 
Selen (Se), ug62.8 27.081.0 
Molybden (Mo), ug200.0 86.0258.0 
Fluor(F), mg1.2 0.51.5 
Natrium (Na), g1.4 0.61.8 
Kalium(Ka), g2.0 0.82.5 
Klorid1.6 0.72.1